22.10.2017 roku-39 Zjazd Nowych Miast (Neustadt in Europa)

W dniach 21-23 lipca 2017 uczniowie nowomiejskiego liceum uczestniczyli w "39 Zjeździe Nowych Miast" ( Neustadt in Europa). Podróż rozpoczęła się późnym wieczorem 20 lipca, by wczesnym rankiem dotrzeć do Norymbergi, która była pierwszym przystankiem kilkudniowej wyprawy. Uczniowie mogli zwiedzić m.in. Reichsparteigelande - inspirowane rzymskim Collosseum oraz stare miasto. Była to z pewnością znakomita żywa lekcja historii.

Kolejny dzień Zjazdu był bardzo intensywny, pełen wrażeń i radości. Licealiści wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy Nowe Miasto promowali nasze miasto na zorganizowanym stoisk. Było to ciekawe doświadczenie. Młodzież miała okazję obcowania z osobami różnej narodowości, a co za tym idzie miała żywy kontakt z obcymi językami. Tego dnia nasza młodzież mogła podziwiać występy artystyczne uczniów z różnych miast Europy. Jednak kibicowali przede wszystkim szkołom z Nowego Miasta nad Pilicą, które to zaprezentowały ciekawy repertuar. Kulminacyjnym punktem drugiego dnia Zjazdu był przemarsz wszystkich uczestników ulicami Neustadt bei Coburg. Korowód był niezwykle barwny i radosny. Mieszkańcy zgotowali uczestnikom pochodu bardzo gorące przyjęcie.

W ostatnim dniu "39 Zjazdu Nowych Miast" cała grupa reprezentująca nasze miasto uczestniczyła w nabożeństwie ekumenicznym, które dało wiernym okazję do wzajemnego poznania oraz przezwyciężania uprzedzeń. Po wspólnej modlitwie grupa nowomiejska wyruszyła w powrotną podróż do naszego miasta. „39 Zjazd Nowych Miasto” z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych licealistów. Dzięki niemu mogli poznać kulturę innych narodów, pogłębić znajomość języka niemieckiego i angielskiego, ale przede wszystkim spędzić radośnie kilka wakacyjnych dni.

Zjazd Nowych Miast w Neustradt 2017 rok Zjazd Nowych Miast w Neustradt 2017 rok