21.01.2018 roku- Kulturalni w Liceum

Kulturalni w Liceum 2018

Dnia 05.01.2018 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście nad Pilicą, dzięki Stowarzyszeniu Działań Lokalnych „Młyn” oraz wolontariackiej pracy nauczycieli naszej szkoły, mieli okazję udać się na wycieczkę do Warszawy. Projekt Kulturalni finansowany jest ze środków Fundacji PZU w ramach „Fundacja PZU z kulturą”. Projekt ma stworzyć szanse licealistom na rozwój osobisty, pobudzenie kreatywności oraz rozwijanie zainteresowań i pasji artystycznych.
Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, w której uczniowie mieli okazję poznać dzieła Zabunyana Sarkisa, który tworzy sztukę używając  neonów. Niezwykle ciekawy wykład o twórczości Ormianina zakończyły warsztaty literackie i artystyczne. Nasi uczniowie mieli za zadanie napisać wiersz haiku. Młodzi poeci uporali się z tym wyzwaniem znakomicie. W drugiej części warsztatów licealiści musieli wykazać się wyobraźnią, kreatywnością i nie lada zręcznością, gdyż z neonowych sznurówek mieli wykonać projekt napisu.
Następnie młodzież odbyła spacer, podczas którego zapoznali się z malarstwem Marii Anto, której obrazy wprowadzały w świat realizmu magicznego. W nawiązaniu do jej twórczości licealiści mieli za zadanie stworzyć oryginalne kolaże.
Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Teatrze Powszechnym. Przed spektaklem odbyły się warsztaty aktorskie, które wprowadzały w tematykę przedstawienia. Podobnie jak bohaterowie „Superspektaklu” i nasi licealiści wcielali się w postacie Superbohaterów, ćwiczyli okazywanie różnorodnych emocji. Sztuka „Superspektakl” została przygotowana przez aktorów Teatru Powszechnego oraz Teatru 21, który tworzą aktorzy z Zespołem Downa. Dzięki temu przedstawieniu młodzież zrozumiała, że Superbohaterem może zostać każdy, wystarczy uwierzyć w siebie, pozbyć się lęków, obaw i słabości.
Po dniu owocnej pracy i wielu wrażeniach estetycznych, pełni emocji i refleksji rodzących się w głowach, licealiści powrócili do domu.

LO