20.11.2017 roku- Narodowe Święto Niepodległości

123 lata niewoli to tragiczny okres w dziejach naszego kraju. Trzej sąsiedzi podzielili nasz kraj między siebie i naród polski stracił ojczyznę, Polska zniknęła z map Europy. Ale nie był to stan, którego nie można zmienić. Nadszedł 11.11.1918 roku i znów nasze Państwo zaistniało wśród narodów Europy. W roku obchody narodowego święta niepodległości były wyjątkowe, bowiem, już za rok w naszym kraju będziemy świętować sto lat, odkąd Polska znów stała się państwem niepodległym i pojawiła się na mapach Europy i świata.

Z tej okazji młodzież naszego liceum pod kierunkiem nauczyciela historii pana Rafała Owczarczyka przygotowała montaż słowno - muzyczny poświęcony wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że dziś możemy żyć w wolnym kraju. Uroczysty apel poprowadziły Izabela Sulgostowska, Katarzyna Sala i Agnieszka Bąk. Na wstępie uroczystości wszyscy obecni zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Prowadzące przedstawiły krótką historię wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie uroczystości młodzież śpiewała i recytowała utwory o treści patriotycznej i żołnierskiej, m.in. "Rozkwitały pąki białych róż", "Szara Piechota" które zaśpiewały Katarzyna Dudzińska, Wiktoria Barszcz oraz Mateusz Nowicki. Beata Gęsieniec przedstawiła utwór Zbigniewa Jerzyny "To jest Polska". W rolę recytatorki wcieliła się Ewa Dudek, która wprowadziła wszystkich w niesamowity nastrój interpretacją "Reduty Ordona" Adama Mickiewiczaa "zza kulis".

Zaś Angela Niedbajło zaprezentowała wiersz Antoniego Słonimskiego "Dwie ojczyzny". Punkt kulminacyjny apelu stanowiła pięknie i niezwykle przekonująco wykonana przez Mateusza Próchnickiego, Wiktora Michalskiego oraz Aleksandrę Kalinowską pieśń Jacka Karczmarskiego "Mury".

Program słowno-muzyczny w piękny sposób pokazał patriotyzm naszej młodzieży. Wiersze i piosenki wprowadziły w nastrój zadumy i przemyśleń nad wartością i miejscem ojczyzny w naszych sercach.

Na zakończenie apelu pani dyrektor Jolanta Kosiacka podziękowała wszystkim wykonawcom oraz panu Rafałowi Owczarczykowi, pod którego kierunkiem licealiści przygotowali ten apel.

Narodowe Swieto Niepodleglosci 2017 Narodowe Swieto Niepodleglosci 2017

Narodowe Swieto Niepodleglosci 2017

11 listopada

W niedzielę 12 listopada w 99 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, w kościele parafialnym pod wezwaniem Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą, o godzinie 17.00 odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali Ksiądz Dziekan Jan Widera wraz z Ojcem Zdzisławem Tokarczykiem, Gwardianem Klasztoru.

Przybyło wielu gości m.in.: Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Nie mogło również zabraknąć dowódców oraz żołnierzy Wojska Polskiego oraz Wojskowej Orkiestry z Dęblina. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego również wzięli udział w tym wydarzeniu.

Delegacja uczniów z naszej szkoły poprzez uczestnictwo we Mszy oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oddała hołd poległym w walkach o niepodległość naszej ojczyzny. Uczestnictwo w tym wydarzeniu wynika ze świadomego patriotyzmu naszej młodzieży.