27.10.2017 roku- „Wyjść poza schemat”

11 października gościliśmy w naszej szkole aktorów z Krakowskiego Teatru Inspiracja. W ramach tygodnia profilaktyki przygotowali oni dla naszych uczniów sztukę pt. „Wyjść poza schemat”, która dotyczyła uzależnień i przemocy w cyberprzestrzeni. Aktorzy pokazali, że z humorem można mówić nawet o tak ważnych treściach, które są jakże aktualne i coraz częściej wszechobecne. Pokazali jak bardzo cyberprzemoc może popsuć relacje między ludźmi, zniszczyć relacje rówieśnicze, poróżnić z rodziną, z przyjaciółmi.
Uświadamiali, że wiele szkody mogą przynieść innym obraźliwe e-maile, a także SMS-y. Publikowanie w sieci ośmieszających informacji i zdjęć, filmików może mieć fatalne skutki. Zwracali też uwagę na to, że młodzi ludzie, a także ich bliscy oraz przyjaciele mogą stać się celem podobnych, niewłaściwych zachowań. Ważne wówczas jest, aby nie być obojętnym i reagować na takie zachowania. Musimy pamiętać, że krytyka to wyrażanie opinii na różne tematy, ale musi być ona konstruktywna. Publiczna krytyka może wystąpić tylko w przypadku, gdy jest podjęty w szerszym interesie społecznym i jest rzeczowa.
Po występnie odbyła się dyskusja między naszą młodzieżą a aktorami, która pozwoliła na wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Była to bardzo cenna i skuteczna lekcja, ponieważ wszyscy zapamiętali, że zanim coś zrobimy lub napiszemy w sieci musimy się zastanowić czy nikogo tym nie skrzywdzimy.
Spotkanie z aktorami było możliwe dzięki finansowemu wsparciu przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Mieście nad Pilicą.